نقش هسته ی حیاتی گوگل در سئو سایت سال 2021

نقش هسته ی حیاتی گوگل در سئو سایت سال 2021

با گسترش تعداد سایت ها و کاربران اینترنتی، گوگل سیاست های سختگیرانه تری نسبت به سئو سایت در پیش گرفته و از ویژگی ها و الگوریتم های جدیدی برای شناسایی سایت ها استفاده می کند. یکی از مهمترین مواردی که در سال آینده میلادی برای گوگل نقش مهمی خواهد داشت هسته حیاتی گوگل و تجربه صفحه خواهد بود.

هسته ی حیاتی گوگل Core Web Vitals

بر طبق آخرین تغییرات گوگل در الگوریتم خود، هسته حیاتی گوگل، یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که افراد فعال در زمینه ی سئو باید از آن آگاه باشند. موتورهای جست و جوی زیادی در حال ارائه ی  اطلاعات به کاربران خود هستند. یکی از مهم ترین این موتورهای جست و جو، گوگل است. موتور جست و جوی گوگل از این جهت مهم محسوب میشود که رتبه ی اول را در میان میزان استفاده توسط کاربران دارد. در نتیجه برای دریافت نتایج بهتر سئو سایت لازم است با ساز و کارها، ویژگی ها و الگوریتم این موتور جست و جو در جهت بهبود سئو سایت آشنا باشیم. از مهم ترین این الگوریتم ها که نقش مهمی در سئو سایت در سال 2021 میلادی خواهد داشت، هسته حیاتی گوگل و تجربه صفحه را میتوان نام برد.

هسته ی حیاتی گوگل چیست؟

هنگامی که صفحه ی یک سایت در مقابل کاربر باز میشود، این که کاربر در آن صفحه بماند و از مطالب آن استفاده کند و یا از آن خارج شود، به کمک معیارهایی قابل تعیین است. مجموعه ی این معیارها، هسته حیاتی گوگل را تشکیل میدهند که عبارتند از؛

  1. Largest contentful paint (LCP) به معنای مدت زمانی که یک صفحه بارگیری می شود. این زمان نباید از 5/2 ثانیه بیشتر باشد.
  2. First input delay (FID) به معنای مدت زمانی که صفحه به درخواست کاربر (مثلا کلیک روی یک لینک) پاسخ می دهد. زمان مناسب برای این معیار، کمتر از 100 میلی ثانیه است.
  3. Cumulative Layout Shift(CLS) به معنای با ثبات بودن صفحه ی سایت است. به معنای دقیق تر، هنگامی که وارد یک صفحه می شوید و قصد لمس یک لینک و باز کردن آن را دارید، صفحه نباید پرش داشته و شما اشتباها لینک یا مطلب دیگری را انتخاب کنید. این میزان نباید بیشتر از 0.1 باشد.

موارد ذکر شده ی موثر در هسته حیاتی گوگل، از اهمیت بالایی برای گوگل برخوردار است. تفاوتی ندارد که از تلفن همراه یا رایانه ی شخصی استفاده شود. سایت در هر دو مورد باید بهترین عملکرد را در موارد بالا داشته باشد.

هسته حیاتی گوگل و تجربه صفحه (Page Experience)

سه مورد ذکر شده در قسمت قبل که هسته حیاتی گوگل بودند، به علاوه ی چهار عامل دیگر که در زیر بیان می شوند، همگی تجربه صفحه را شامل می شوند. گوگل، سایت هایی که برای کاربران خود چیزی جز اتلاف وقت نداشته باشد جز سایت هایی با سئو سایت مناسب تشخیص نداده و آن را از رتبه بندی خارج می کند.

  1. Mobile Friendly منظور از این مورد، سازگاری صفحه ی سایت با انواع گوشی ها می باشد که کاربر توسط آنها به جست و جو در اینترنت می پردازد.
  2. Safe Browsing یا مرور امن. گوگل کاربر خود را در برابر سایت هایی که خود نا امن تشخیص داده حفظ می کند.
  3. HTPPS اگر سایت دارای HTPPS مناسب و مورد تایید گوگل باشد، یک علامت قفل در کنار آدرس سایت نمایش داده می شود.
  4. Intrusive interstitial یا عدم نمایش موارد مزاحم. سایت هایی که صفحات آنها پر شده از تبلیغات و پاپ آپ بوده یا از فونت مناسب برخوردار نبوده و باعث به دردسر افتادن کاربر می شوند از دیدگاه گوگل نمیتوانند سایت مناسبی باشند.

در نظر داشته باشید گوگل بر اهمیت تجربه صفحه و به ویژه هسته حیاتی گوگل تاکید کرده است. این موضوع به این معنا خواهد بود که در سال 2021 گوگل از این الگوریتم برای سئو سایت بهره ی زیادی خواهد برد. برای داشتن یک سایت سئو شده با رتبه بندی بالا، باید موارد ذکر شده را در نظر داشت.

منبع : mrseokar.com

 

مقالات مرتبط : آشنایی با سئو وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *